Jak hotel dostaje gwiazdki?

Niemal każdy wie, co oznaczają gwiazdki hotelowe. Określają one standard danego obiektu, co jest sporym ułatwieniem podczas wyboru odpowiedniego miejsca pobytu. Zwykle im więcej gwiazdek, tym wyższy komfort użytkownika. Należy jednak zaznaczyć, że wraz z ich liczbą wzrasta również cena. Warto bliżej zapoznać się z tematem, w jaki sposób przyznawane są gwiazdki. Jest to całkiem interesujące zagadnienie.

Przepisy prawne

Przyznawanie gwiazdek hotelom musi odbywać się na podstawie przepisów prawa. Znajdują się tam określone wymagania, które musi spełniać obiekt, aby otrzymać konkretną ilość gwiazdek. Oznacza to, że nie jest to subiektywna ocena. Właściciel hotelu również nie mają możliwości samodzielnego określenia standardu. Wszystko zawarte jest w przepisach, których oczywiście nie można pominąć.
Gwiazdki przyznawane są przez marszałka wojewódzkiego. Podczas swojej pracy kieruje się on zapisami znajdującymi się w ustawie o usługach turystycznych. W pierwszej kolejności przeprowadzana jest kontrola. Komisja składa się z przedstawicieli urzędu marszałkowskiego, sanepidu, straży pożarnej, a także nadzoru budowlanego. Należy podkreślić, że hotele sprawdzane są bardzo szczegółowo. Dzięki temu mamy pewność, że pięciogwiazdkowy obiekt będzie luksusowy.

Od jednej do pięciu gwiazdek

W Polsce przyznaje się od jednej do pięciu gwiazdek. Na świecie jest nieco inaczej. Warto wiedzieć, że w Dubaju, a także wielu innych krajach znajdują się nawet hotele siedmiogwiazdkowe. Takiego standardu nie znajdziemy w żadnym z polskich obiektów hotelowych. Należy jednak wspomnieć, że tylko naprawdę bogate osoby mogłyby pozwolić sobie na taki nocleg. Ceny za dobę to kilkadziesiąt tysięcy złotych.
To, ile gwiazdek otrzyma hotel zależy od m.in. wielkości pokoju. W obiektach z jedną gwiazdką minimalna wielkość pomieszczenia noclegowego to 8 m2. W pięciogwiazdkowych hotelach pokój nie może być mniejszy niż 14 m2.

Regularne kontrole

Mogłoby się wydawać, że hotel otrzymuje gwiazdki dożywotnio. Nic bardziej mylnego! Systematycznie musi on przechodzić przez kontrolę komisji. Wszystko po to, aby utrzymać swój standard. Czasami bywa tak, że obiekty hotelowe dążą do obniżenia ilości gwiazdek. Dlaczego tak jest? W większości przypadków chodzi o cenę. Do obiektu z trzema gwiazdkami chętniej zajrzą średniozamożne osoby. Dotyczy to głównie pobytów krótkoterminowych, czyli np. podróży służbowych. Nieco inaczej jest w przypadku planowania dłuższego pobytu, gdzie liczy się przede wszystkim komfort użytkownika.

Artykuł został przygotowany wraz z serwisem https://www.bestwestern.pl/

Send a Comment

Your email address will not be published.