Kambodża – podróż po egzotyce i dziedzictwie historycznym

Nową przygodą, jeśli chodzi o podróże po Azji, stała się Kambodża. Kraj ten przed wieloma laty był ofiarą dyktatury tragicznej w skutkach, co sprawiło zdecydowane odcięcie się od reszty świata i jego niedostępność. Jednak dzisiaj Kambodża na nowo zyskuje urok oraz powodzenie i zainteresowanie wśród turystów szukających wizyt w południowo-wschodniej Azji. Popularniejsze w ofercie biur podróży stały się wycieczki łączone, np. z Tajlandią, Laosem i Wietnamem, które są sąsiadami Kambodży. To właśnie wojny z Wietnamem są elementem historycznym, który odcisnął olbrzymie piętno na tym, jak ukształtowała się Kambodża. Klimat jest tutaj budowane przez upalną temperaturę i obecność lasów tropikalnych, które pokrywają znaczną część lądu. Niezwykłe wrażenie daje piękny, malowniczy krajobraz, który odkryjemy, spacerując tutaj uliczkami. Na pewno piękno odkryjemy też w lesistym Parku Narodowym Virachey. Kambodża, obok zabytków historycznych jest także sporym centrum religijnym, stąd obecność tutaj wiele świątyń, w tym tej najsłynniejszej – Angkor Wat. Podróż po Kambodży pełna wrażeń z biurem podróży Logostour.

Śladem Khmerów

Będac w Kambodży, głównym miejscem, w którym lądują turyści, jest stolica – Phnom Pehn. Znajduje się tutaj Pałac Królewski odznaczający się charakterystyczną, kolorową kopułą. Podobnie jest ze Srebrną Pagodą, prawdziwym skarbem Kambodży, miejscem świętym, gdzie można napotkać na wiele drogocennych, złotych posągów Buddy. Dla wielbicieli sztuki przeznaczone jest Muzeum Narodowe, gdzie również można podziwiać rzeźby, czy inne atrakcje.
Spragnieni wiedzy historycznej nie mogą nie odwiedzić Muzeum Ludobójstwa Tuol Sleng – dawna szkoła średnia, która stanowiła w latach 1975-79 więzienie dla ofiar Ludobójstwa Czerwonych Khmerów. Te brutalne wydarzenia z tamtych zdarzeń są upamiętnione m.in. na zdjęciach z więźniami, które znajdują się przy każdym łóżku w Tuol Sleng. Miejsce to z pewnością chwyci za serce każdego, kto zdecyduje się tutaj wejść, podobnie jak Pola Śmierci Choeung Ek, gdzie zamordowanych zostało około 17 tysięcy ludzi z ramion Czerwonych Khmerów. W tym miejscu znajdują się masowe groby, a także Stupa z czaszkami zamordowanych.

Świątynie

Innym miejscem turystycznym, które jest jednak znacznie przyjemniejsze jest Angkor – kompleks wspaniałych świątyń znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO z popularną Angkor Wat oraz miastem królewskim Angkor Thom. W Angkor Wat wrażenie zrobią z pewnością przepiękne płaskorzeźby oraz jej wygląd, który odcisnął udział hinduizmu w historii Kambodży. Świątyń jest jednak znacznie więcej – m.in. Świątynia Bayon z wieloma wieżami oraz kamiennymi posągami, na których znajdują się wizerunki uśmiechniętego Buddy, czy Angkor Thom, wielki kompleks z czterema bramami, na których widnieje wizerunek króla.

Send a Comment

Your email address will not be published.