Kocioł elektryczny, gazowy, czy na pellet?

Przy budowaniu własnego domu rozważyć musimy wiele kwestii – jedną z nich jest na pewno to, jakiego rodzaju kocioł możemy wybrać. Możemy kupić kotły jednofunkcyjne, dwufunkcyjne, klasyczne, kondensacyjne oraz kotły na węgiel lub na olej opałowy. Największym ograniczeniem w wyborze kotłów gazowych okazywały się wielokrotnie limity infrastrukturalne, gdy mieszkańcy licznych miejscowości nie mieli szans na dostęp do gazu ziemnego.

Które kotły dwufunkcyjne najlepiej wybrać?

Kotły dwufunkcyjne wydają się idealnym rozwiązaniem – z jednej strony pozwalają na bezproblemowe ogrzewanie instalacji CO oraz wody dostarczanej do instalacji sanitarnej. Niestety, ale rozwiązanie te ma ograniczoną sprawność – mniej więcej do 10-15 litrów na minutę. Nie pozwala to na równoległe korzystanie z dwóch łazienek oraz implikuje spadki ciśnienia w trakcie użytkowania tego rodzaju instalacji. Rozdzielenie tych dwóch ciągów nie zawsze jest jednak możliwe, szczególnie gdy uwzględni się warunki lokalowe w danym miejscu. Widać więc dobitnie, że działanie kotłów gazowych oraz innych związane jest często nie ze względami finansowymi, a innego rodzaju ograniczeniami.

Jak sobie z tym poradzić?

Bardzo dobrym wyborem okazują się kotły kondensacyjne. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż są one kotłami o zamkniętym palenisku, cechują się wysoką sprawnością oraz możliwością regulacji w bardzo szerokim zakresie. Jest to bez wątpienia bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy pragną w sposób opłacalny ogrzewać swoje własne mieszkanie.

http://beretta.pl

Send a Comment

Your email address will not be published.